Archeologický výzkum válečného pohřebiště z roku 1757

V Břevnově se archeologům a antropologům naskytla příležitost prozkoumat kosterní pozůstatky velkého počtu lidí, kteří zemřeli v přímém důsledku válečné události. V průběhu tzv. sedmileté války, během vpádu pruské armády do českých zemí, bitvy u Štěrbohol a následného obléhání Prahy v roce 1757, si v břevnovském klášteře pruská armáda zřídila lazaret – v prelatuře, v konventu a nakonec také v kostele sv. Markéty. Na jihozápadním okraji kláštera za barokní sýpkou pak vzniklo pohřebiště.

Archeologický výzkum byl vyvolaný záměrem vlastníka, Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově, vybudovat na této ploše, tzv. Prajzovce, centrální kotelnu na dřevní štěpku. Vlastník proto v souladu se zákonem o válečných hrobech požádal Ministerstvo obrany o přesun válečného hrobu. Této žádosti bylo vyhověno 4. června 2024; výzkum byl zahájen na konci července 2024 a probíhal do konce listopadu 2024. „Během této doby bylo na ploše cca 500 m² vyzvednuto celkem 1055 kosterních ostatků. Uloženy byly v deseti liniových hrobech, které byly dlouhé cca 15 metrů, široké 2 metry a hluboké 1,4 metru. Orientované byly ve směru východ–západ. Každý hrob obsahoval dvě až šest vrstev pietně pohřbených jedinců. Kromě fragmentů textilních látek, knoflíků a přezek byly v pohřbech jedinců nalezeny různé ráže projektilů a zbytky kartáčových střel. Kromě množství tříštivých fraktur, které jim tato munice způsobila, byla prokázána také sečná poranění“, uvedl Matouš Semerád, archeolog z Národního památkového ústavu.

Kosterní ostatky jsou nyní uloženy v prostorách kláštera, po vyhodnocení výzkumu budou uloženy do nového hrobu. Předmětem vyhodnocování budou zejména antropologické analýzy, důležité pro poznání stavu tehdejšího vojenského lékařství včetně zhodnocení zjištěných zranění a jejich příčin, zdravotní kondice armády, demografické charakteristiky branců nebo způsobu pohřbívání.

Podle tiskové zprávy Národního památkového ústavu, Praha 16. ledna 2025;
úplné znění tiskové zprávy a obrazovou dokumentaci najdete na webu NPÚ, podrobnější informace o událostech roku 1757 v břevnovském klášteře zde, na stránce o původu břevnovského posvícení.

17. 1. 2025